Ramazan 2026 Böyük Qayıdış Bank Süni intellekt Daşınmaz əmlak
Birinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərindən daha səkkizi dəfn olundu
Ölkənin müxtəlif rayonlarında Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş hesab edilən şəhidlərin dəfn mərasimi keçirilib.
Yurd.Media xəbər verir ki, mərasimlərdə şəhidlərin ailə üzvləri, yaxınları, rayon icra hakimiyyətinin nümayəndələri, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları, qazilər, şəhid ailələri, ictimai nümayəndələr iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, dünən və bugün dəfn olunan itkin-şəhidlərin 16-sı hərbçi, biri isə mülki şəxsdir.
Bugün dəfn olunanları sizlərə təqdim edirik:
Mehriban Arif qızı Qarayeva 1970-ci il martın 27-də Sumqayıt şəhərində anadan olub. 1992-ci ildə könüllü hərbi xidmətə gedib. Elə həmin il Sırxavənd (Ağdərə) kəndində itkin düşüb. O, Sumqayıt Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Mülki vətəndaş şəhidi, Zibeydə Bədəl qızı Əhmədova 1938-ci ildə Xankəndi şəhərində doğulub. 1988-ci ildə Xankəndi şəhərindən məcburi köçkün düşərək Xocalı rayonunda məskunlaşıb. O, 1992-ci il fevralın 26-da Xocalı faciəsi zamanı itkin düşüb. Və Xocalı şəhər Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Hüseynov Rafiq Hüseyn oğlu 1974-cü il aprelin 16-da Ağdam rayonunun Qiyaslı kəndində anadan olub. 1992-ci il iyunun 15-də Ağdərə rayonunun Sırxavənd kəndi istiqamətində itkin düşüb. Qaradağ rayonu Lökbatan Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Dadaşov Dadaş Şərif oğlu 1972-ci ildə Ağdərə rayonunun İmarət Qərvənd kəndində anadan olub. O, 1994-cü il fevralın 11-də Kəlbəcər rayonunun Yanşaq kəndində itkin düşüb. Dadaş Dadaşovun nəşinin qalıqları Bərdə rayonunda dəfn olunub.
Məmmədov Yolçu Sarı oğlu 1966-cı il martın 8-də Şəmkir rayonunun Seyfəli kəndində anadan olub. Birinci Qarabağ müharibəsində iştirak edib, 1992-ci ilin iyununda Ağdərə rayonunun Sırxavənd kəndində ağır döyüşlər zamanı itkin düşüb. Şəmkir şəhərindəki Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Vəliyev Hidayət İsa oğlu 1971-ci ildə Bərdə rayonunun Zümürxan kəndində anadan olub. Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Vətənimizin müdafiəsində iştirak edərək, 1994-cü ilin fevralında Kəlbəcər rayonunun Murovdağ silsiləsində itkin düşüb. Bərdə rayonunda torpağa tapşırılıb.
Hacıyev Qılman Surxay oğlu 1972-ci ildə Bərdə rayonunun Kələntərli kəndində anadan olub. 1994-cü ilin fevralında Kəlbəcər rayonunun Yanşaq kəndində itkin düşmüşdü. Bərdə rayonunda dəfn edilib.
Göyüşov Qurban Ramazan oğlu 1974-cü ildə Ağdərə rayonunun Baş Güneypəyə kəndində anadan olub. O, 1992-ci il martın 12-də Sırxavənd kəndi istiqamətlərində ermənilərin hücumunun qarşısının alınması zamanı pusquya düşərək yaralanıb. Göyüşov Qurbanın nəşinin qalıqları elə həmin ərazidə aşkar edilib. Və nəşinin qalıqları Ağdam rayonunda dəfn olunub.